logo

Auta autonomiczne spojrzeniem inżyniera. Czym trudni się Self-Driving Car Engineer?

Czym zajmuje się Self-Driving Car Engineer?

Inżynierowie samochodów autonomicznych troszczą się w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo pasażerów co w przypadku takiego typu pojazdów ma to szczególne znaczenie, jednak to także działanie ze różnymi czujnikami a także sensorami, które są instalowane we współczesnych pojazdach w ogromnej ilości. Do tego trudnią się przygotowywaniem trasy, ustalaniem położenia, wykrywaniem zdarzeń drogowych albo niebezpieczeństw, a więc wykrywaniem pozostałych pojazdów i pilnowaniem pasa poruszania się po drogach. Nie pozostają nam obce też systemy pokrewne w pojazdach, np. systemy inforozrywki, jakie mają być interfejsem wsparciem kierowcy i dają możliwość mu porozumiewać się ze swoim autem (komendę wolno nam podać za pomocą guzików, na monitorze graficznym albo za pomocą mowy, co jest coraz częstszą praktyką).

Jak zbudować samochód autonomiczny, które rozwiązania technologiczne są najlepsze i jak to się dzieje, iż on pracuje a także przemieszcza się?

Rozpoczynamy od najważniejszych czujników tego typu jak: standardowe kamery (cztery kamery to niezbędne minimum pozwalające nam sprawdzać to, co wydarza się dookoła), kamery dookólne do manewrowania na parkingu lub sensory laserowe, jakie mają pole widzenia podobne z kamerą, ale wykorzystują dodatkowo podczerwień, promienie IRDA, żeby ustalić odstęp od przeszkód oraz zagwarantować nam awaryjne hamowanie. W systemach prototypowych czyjniki laserowe są montowane na dachu samochodu, w takiej sytuacji otrzymujemy widoczność z dowolnej strony, natomiast jeżeli wziąć pod uwagę praktyczne możliwości użycia w autach dzisiaj sprzedawanych, to na przykład w najnowszym Audi A8 laser instalowany jest na przodzie. Stosujemy także urządzenia radarowe, jakie odwrotnie do lasera albo kamery, dostarczają również informacji o prędkości, z którą porusza się auto na przodzie oraz są w stanie sprawnie funkcjonować w czasie trudnych warunków atmosferycznych, choćby w czasie opadów deszczu.

Czy zmierzamy z tego powodu do świata kierowców bez ograniczeń, chociażby związanych z wiekiem, fizycznych itp.?

Myślę, że tego typu wizje jak zakaz prowadzenia aut przez ludzi będą mogły urzeczywistnić się dopiero za nie mniej jak 40 lat. Jeszcze potrzebujemy badań, różnych technologii kompletnej zmiany floty pojazdów, bowiem nadal duża część wozów znajduje się na etapie podstawowym (tzn. nie posiada jakiegokolwiek systemu pomocy dla prowadzącego) lub pierwszym. Tylko wymiana owych pojazdów i wprowadzenie następnych poziomów umożliwią nam stwierdzić, czy pojazdy autonomiczne mogą być na tyle bezpieczne, żeby zakazać ludziom prowadzenia. Wskaźnik zderzeń pojazdów autonomicznych już dziś działa na ich korzyść, ale nadal jest dylemat etyczny – wypadek śmiertelny spowodowany przez tego typu auto może być poważnie gorzej odbierany niż wypadek z winy człowieka. Dodatkowo takie porównania także nie mogą być do końca dobre, gdyż mamy zdecydowanie inną ilość dziennie zrobionych kilometrów autonomicznie niż przez człowieka.Możliwość komentowania jest wyłączona.