10 różnic miedzy bogatymi i biednymi – część 3

Czy nadajesz się na rentiera?

Czy nadajesz się na rentiera?

Wprawdzie miało być 10 różnic, ale w trakcie pisania nasunęło mi się więcej. Traktujcie cały cykl z przymrużeniem oka. Częściowo są to moje przemyślenia, częściowo autorów książek, których cenie. Mam nadzieję, że was to zmotywuje. Oto 5 bonusowych różnic między bogatymi i biednymi:

11. Wysokie poczucie własnej wartości

Które nie wynika to tylko z wysokiej wartości ich portfeli! Bogaci mają pewność siebie i zdecydowanie, bo wierzą w siebie. Znają swoją wartość. Łatwo jest mieć wysokie poczucie wartości odnosząc sukcesy w biznesie, ale żeby je odnosić trzeba najpierw mieć wysokie poczucie wartości. Jak rozwiązać ten paradoks? Tylko na jeden sposób:

Udawaj tak długo aż wizja stanie się faktem

Zachowuj się jak człowiek pewny siebie i wierzący w siebie tak długo aż takim się staniesz. Z czasem przyzwyczaisz się do takiego sposobu bycia i twoje otoczenie też się do niego przyzwyczai.

Z wysokim poczuciem wartości wiąże się też asertywność. Stąd źródłem opinii i poglądów bogatych ludzi są oni sami. Biedny czyta opiniotwórcze gazety i brukowce by wiedzieć co ma myśleć, co kupować i o czy marzyć. Bogaty sam to wie. I nie pyta nikogo o zdanie. Ma własne. I ma odwagę je wyrażać i podążać własną ścieżką.

12. Biznes

Sprzedaż, czy praca na prowizji to nie praca. Nie masz podstawy? A więc dałeś się oszukać! Znajdź sobie prawdziwą pracę.

Tak właśnie myślą biedni.

Jeśli chcesz być bogaty to musisz mieć własny biznes lub pracować na prowizji. Nie ma innego wyjścia, bo nawet jeśli dobrze zarabiasz na etacie to nie będziesz miał czasu by te pieniądze wydawać! Po prostu nie ty o tym decydujesz tylko twój szef. Moim osobistym zdaniem pieniądze nie mają żadnej wartości jeśli nie można ich wykorzystać do zwiększenia ilości czasu. Czas przemija i nie wraca. Pieniądze zarobić można zawsze.

13. Frustrowanie się

Gdy bogatemu nie wychodzi to bogaty wyciąga wnioski. Gdy biednemu nie wychodzi to biedny frustruje się. Szuka winnych i obwinia cały świat. Marudzi i narzeka jak małe dziecko, które nie dostało lizaka.

Większość biednych też często uważa, że coś im się po prostu należy. Ot tak. Za sam fakt że oddychają. No niestety żyjemy w świecie, w którym na wszystko trzeba sobie zapracować, a czasem to na co sobie zapracowaliśmy i tak nie staje się nasze. Czy to jest sprawiedliwe? Nie. Ale to w tej sytuacji zrobisz? Będziesz stał w miejscu i marudził, czy ruszysz i spróbujesz ponownie, mając już większą wiedzę i wnioski wyciągnięte z niepowodzenia? Która z tych dwóch dróg może doprowadzić cię do celu, a która na pewno cię tam nie zaprowadzi?

14. Wytrwałość

Ludzie sukcesu działają pomimo porażek i braku sukcesów. Nie frustrują się. Nie poddają się. Są nastawieni na ciężką, mądrą i długotrwałą pracę. Łatwo jest pracować gdy odnosi się sukcesy, ale prawdziwa wytrwałość jest wtedy gdy sukcesów nie ma a ty mimo to masz siłę kontynuować.

Nie można iść z górki jeśli chcesz dostać się na szczyt

15. Wiara

W siebie i swój biznes! Żaden biznes plan nie ma dowodu na sukces. Nie da się udowodnić, że danej osobie powiedzie się dany pomysł biznesowy. Nawet gdybyś otwierał biznes w którym sukces odniosło już setki innych osób. Choćby to był sklep warzywniczy na wielkim osiedlu, czy kolejna placówka jakiejś frenczyz nigdy nie ma gwarancji sukcesu!

Dlaczego bogaci pomimo to próbują? Bo wierzą, że odniosą sukces. Wierzą w siebie i swój biznes. Wierzą pomimo braku dowodów, a czasem nawet pomimo opinii swojego środowiska.

Biedny musi mieć zagwarantowaną pensję na koniec miesiąca inaczej palcem nie kiwnie nie będzie pracował. Bogaty może pracować miesiącami bez pieniędzy, bo motywuje go wizja sukcesu i wiara w to, że uda się go osiągnąć.

Podsumowanie

Od lat pracuję na prowizji. Na etacie pracowałem kilka miesięcy. Trochę w Polsce, trochę za granicą. Na prowizji odnosiłem sukcesy i porażki, były też miesiące suszy w których nie tylko nie było pieniędzy, ale nawet klientów! Wiele razy chciałem się poddać, ale tego nie zrobiłem.

Dziś wiem jedno: Jeśli nie wierzysz w to co robisz nie rób tego. Daj sobie spokój z biznesem i wolnością finansową. Pieniądze szczęścia nie dają :P i nie każdy musi je mieć. Za marzenia trzeba zapłacić cenę najczęściej jest to ciężka praca i znoszenie porażek większość osób nie chce jej płacić i oglądanie spełnionych marzeń innych ludzi im w zupełności wystarcza.

Nie każdy z nas będzie wolny finansowo
Nie każdy osiągnie sukces w życiu i
Nie każdy spełni swoje marzenia

Przeczytaj także: